Poslednjih godina, pred početak drugog svetskog rata, s obzirom da je Zvezda imala ustaljenu ekipu i da je u izvesnom smislu bila zatvorena za prijem novih igrača iz redova radničko-zanatske omladine, nekolicina mladića iz redova Mađara stvara 1940. godine S. K. Napredak.
Celog proleća su trenirali na vašarištu, preko železničke pruge, a kada se voda povukla iz Gradišta treniraju na slobodnom prostoru, odmah po ulasku u Gradište, koji je nekada služio igračima Sokola za treninge. Pokretači, za osnivanje ovog kluba bili su Ferenc Kiš, Imre Gomba, Janoš Maraci, Jožef Čanji i Peter Mikušćan.
Osnivači Napretka uspeli su da međusobno skupe nešto novca i da kod tadašnjeg novobečejskog obućara Jožefa Kulčara poruče sedam osam parni fudbalskih cipela (kopački). Feri Kiš se i danas seća da su ih plaćali 120 dinara po paru.
Napredak je 4. avgusta 1940. godine odigrao i svoju prvu javnu utakmicu sa Zvezdom, mesnim rivalom. Utakmica se završila visokom pobedom Zvezde od 9:1.
Posle ovog prvog nastupa klubu pristupaju i nekoliko omladinaca iz redova Srba. Od Kuglaškog kluba, preko Ota Huvena, Jevrejina iz Novog Bečeja, dobijaju se novčana sredstva za kupovinu kompletne fudbalske opreme sa belim dresovima i belim gaćicama. Održava se Osnivačka skupština i postojanje Kluba je ozvaničeno. Izabran je Upravni i Nadzorni odbor i doneta odluka da klub, s obzirom na strukturu zanimanja igrača, promeni ime i da se zove Sport klub Zanatlija.
Tako je osnovan prvi radnički klub u Novom Bečeju u čiji Upravni odbor su ušli: Laza Mečkić, kao predsednik, Oto Huven, Ferenc Kiš, Lajoš Borbelj, Imre Gomba, Stevan Jovčić, Milan Maljugić i Dragi Racković. Svi članovi Upravnog odbora izuzev Mečkića, Huvena i Jovčića su istovremeno bili i igrači prvog tima.
Zanatlija je odigrao svega dve utakmice. Prvu 13. oktobra 1940. godine sa Slavijom iz Starog Bečeja i izgubio sa 2:4, što se smatralo uspehom za novoformiranu ekipu, jer je Slavija u to vreme imala odličan tim, možda čak nešto bolji ođ Građanskog iz Starog Bečeja.
Sledeće nedelje, 20. oktobra, Zanatlija je odigrao svoju drugu utakmicu sa domaćom Zvezdom i izgubio sa 0:7.
Rezultati za novoosnovani klub nisu bitki primarni, nego je značajnije bilo okupiti radničku omladinu i preko sporta omogućiti delovanje Komunističke partije i SKOJ-a. Taj uticaj je bio obezbeđen, a iza čitavog ovog poduhvata su stajali Bora Glavaški i Milorad Popov koji su zahtevali od Mećkića i Jovčića da sa Huvenom uđu u novi klub.
Drugi svetski rat prekinuo je tek započeti rad Zanatlije, a njegova oprema pripala je Turulu.